Časté otázky

Co všechno byste měli vědět, dřív než se pustíte do koloběhu.

Můžu přispět zmapováním nějaké trasy pro Vašeho průvodce?

Určitě budeme rádi za všechny náměty, připomínky i návrhy tras. Zásadní podmínkou je, že publikujeme jen trasy, které sami (rozuměj My a Naši traséři) projedeme. Vítáme spolupráci se zájemci, kteří by tak rozšířili skupinu „Našich Trasérů“. Spolupráce ale vyžaduje, s cílem garantovat kvalitu a důvěryhodnost, určitou míru administrativy a přístup do „redakčního modulu“. Proto dává smysl, když jsou zájemci o spolupráci připraveni zpracovat ročně alespoň 20 tras. Samozřejmě uvítáme i tipy na pěkné trasy, které nám doporučíte. V tom případě ale následně musí některý z našich trasérů trasu osobně projet a popsat.

Opravdu musím střídat nohy, umím se odrážet jen jednou?

Určitě musíte střídat, jinak byste přetěžovali jednu stranu těla a mohli mít problémy. Není to ale technicky složité a brzy to budete dělat automaticky.

Jaký je ideální postup pro plánování trasy?

Doporučený postup je tento: v klidu si doma na PC nebo Notebooku naplánujete trasu, prohlédnete si popis, místa zájmu atd. Kdo má k dispozici tiskárnu, tomu doporučujeme si trasu vytisknout (trasa je optimalizovaná pro tisk na A4, kde budete mít jak mapku, tak popis trasy a základní údaje). Popis je koncipován tak, abyste se mohli orientovat i kdyby Vás na trase zradila technika. Trasu si následně nahrajete (stáhnete) do Vašeho smartphonu, budete pak moci jet podle navigace.

Vydrží mi baterka smartphonu po celý výlet?

Pokud nebudete dobíjet, budete mít pořád displej aktivní s velkou jasností, tak Vám se Vám pravděpodobně během trasy vybije. Řešení je několik a je vhodné je kombinovat.

  • vozte s sebou powerbanku a kabel, není problém si vše uzpůsobit tak, že smartphone v držáku propojíte kabelem v brašně a dobíjíte za jízdy
  • hodně energie uspoříte, když si prohlédnete trasu dopředu na určitý úsek a pak displej vypnete, ten totiž odčerpává nejvíc energie

Jaká jsou pravidla pro jízdu na koloběžce? Musíme respektovat značky pro cyklisty?

V zásadě koloběžkáři respektují značky pro cyklisty, i když to není explicitně legislativně upraveno. Koloběžka Vám ale umožňuje rychlejší přerušení jízdy a daleko méně jste potenciálně nebezpeční pro okolí. Když se budete na zákazech jízdy pro cyklisty pohybovat pomalu, nikdo Vám nic neřekne. To platí i pro pěší zóny ve větších městech.

Vejde se mi velká koloběžka (nebo více koloběžek) do auta?

Koloběžka je dlouhá téměř jako kolo, nicméně je snadno skladnější. Je dobré mít na kolech tzv. rychloupínáky, kola pak snadno a rychle sundáte (nemusíte jako u kola sundávat řetěz). Velmi lehce s pomocí imbusu povolíte řídítka a otočíte je o 90 st. Tak, že celá koloběžka je pak plochá. Kromě toho nemá pedály jako kolo, takže do kufru auta naskládáte i 4 koloběžky.

Mohu vozit koloběžku na zahrádce auta?

Můžete, ale musíte mít jen speciální lyžinu. Pozor, protože koloběžky mají stupačku, nelze je montovat na „zvlněné“ lyžiny určené pro kola.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost