flagStezky pro koloběžky

Parametry tras

Hodnocení náročnosti (zelená, modrá, červená, černá)

Náročnost je dána kombinací více parametrů, především kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy jsou ale bez problémů sjízdné.

Hodnocení atraktivity

Atraktivita je také určena kombinací více faktorů. Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo návštěvou atrakcí.

Odhad doby jízdy

Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální. Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.

Partnerem projektu je společnost