Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Česko bavorský okruh Perlsee
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ne
Krásná trasa, která vás provede Českým a Bavorským lesem. Na trase si objedete Perlové jezero, kde určitě uděláte pár zastávek, a nejen na koupání, což je obzvlášť v letních měsících po 11 km jízdy úžasné osvěžení a zpestření tohoto výletu. Trasu je možné pojmout jako celodenní výlet i s dětmi, kdy se pokocháte přírodou, dáte si něco na zub nebo jen zmrzku, plácnete se na pláž a vyblbnete se v jezeře, třeba i na šlapadle, děti se mohou vyřádit na hřišti, které je opravdu pestré a hned je jen tak neomrzí, také si společně můžete zahrát minigolf, dát si Kneippovu brouzdací lázeň a vychutnat si výhled na celé jezero a jeho okolí.

Začátek trasy:

Stará Huť, Domek Sunrise – rozcestí Louka u Staré Huti

Náročnost:

Trasa vede po zpevněných lesních cestách a tyto cesty se střídají s asfaltovým povrchem. V blízkosti jezera, kolem kterého vede naučná stezka, potkáte také krátký úsek (pár metrů) dřevěného mostku, který vede nad mokřady (na koloběžce se dá v pohodě projet, nemusí se zastavovat a koloběžku vést). Malá překážka je dřevěná lávka, na které musíte koloběžku vzít do vlastních a vyběhnout s ní 19 schodů, ale nic složitého a vzhledem k lehké váze koloběžek, je to brnkačka. Odměnou je krásný výhled z lávky na celé jezero.

Popis trasy:

Od domku Sunrise nebo od odpočívadla vedle přírodní památky Louky u Staré Huti, vyrazíte po asfaltové silnici doprava směr Nová Huť a Nemanice. Pojedete krásných 1,7 km z kopce a po rovince budete dojíždět k obchodu s potravinami v Nemanicích na křižovatku, kterou projedete rovně směr vesnice Rybník značeno jako cyklotrasa č. 36. Od cedule konec vesnice Nemanice si dáte trochu trénink nejen nohou, protože vás čeká táhlý kopec dlouhý 1 km.

Na 3,3. km se dostanete k odbočce po levé straně u zaniklé vesnice Mýtnice. Dáte se tedy do leva. Nyní vás čeká 1 km sjezd. Zde doporučuji dávat pozor, cesta je sice asfaltová, ale místy rozbitá. Občas je tedy potřeba se vyhnout nějaké té díře. Na 4,4. km budete opět odbočovat do leva. Nyní pojedete ca 2 km po zpevněné lesní cestě. Na začátku této cesty je výhled na Nemanický kostel a také Čerchov. Na této 2 km cestě musíte dát pozor na příčné odvodňovací žlaby, které cestu protínají. Je jich celkem 5 a s naší koloběžkou YEDOO Aloy Trexx jsme je všechny projeli bez zastavení. Doporučuji přejíždět uprostřed. První žlab přijde na 5,5. km, kdy jsme zároveň museli z koloběžky seskočit a kousek tlačit – nožky už to nedávaly. Ti zdatnější to určitě zvládnou projet celé. Po 3. příkopu opět naskakujeme. Ve chvíli, kdy se ocitnete u dřevěného altánu = Altán u lesní cesty, budete na státní česko-německé hranici. Na konci lesní cesty na 7,2. km přijedete k asfaltové státní silnici, kde se dáte doleva.

Po pár metrech (asi 200) míjíte ceduli s názvem vesnice Höll, za touto cedulí se dáte doprava. Krásná asfaltová cesta vás dovede až k Perlovému jezeru. Po cestě potkáte příjemné odpočívadlo, vybavené dřevěným sezením, lehátkem nebo přitahovacími kruhy. Po 10,3. km od začátku výletu dorazíte k jezeru a vstupu ke kiosku a pláži. V budoucnu by zde měla opět fungovat restaurace, která je nyní v rekonstrukci. Pláž je v této části za normálních okolností placená, v době covidu je vstup volný. Je možné si zde půjčit šlapadlo. Pozor v areálu Perlsee, kde se nachází kemp, je omezená rychlost 20 km. Jezdit tedy opatrně a pomalu.

Pokud s vámi na výlet vyrazí děti, určitě udělejte zastávku na dětském hřišti, které najdete přes silnici naproti jezeru za parkovištěm. Říká se mu loupežnické doupě. Vaše děti si ho určitě skvěle užijí. Jízdu si dále můžete zpestřit minigolfem, který je přímo na této trase. Po 11,3. km dojedete na druhý břeh jezera, kde je další volně přístupná pláž a chvíle se osvěžit. V letních měsících opravdu příjemné, ale následný rozjezd je už trošku horší. Svaly se musí opět zahřát.

Po 13,6. km si můžete cestu zpestřit malou odbočkou k vodnímu kolu. V zadní části potoka, který kolo pohání, najdete přírodní tůňku, ve které si můžete zregenerovat chodidla dle Kneippa. Stačí jít po vyšlapané cestě. Až se tohoto místa nabažíte, tak se vrátíte zpět na cestu kolem jezera. Po pár metrech přijde již zmiňovaná dřevěné lávka, kde musíte vzít koloběžku do rukou. Na lávce se pokocháte výhledem na celé jezero a jeho okolí. Od lávky se vracíte zpět na cestu, po které jste přijeli k jezeru. Zpátky tedy jedete stejnou cestou. Existují další 2 možnosti, jak trasu obměnit a podívat se např. do jedné ze zaniklých vesnic, která opravdu stojí za to. Ale to až při dalším trasování.

Při zpáteční cestě nás čeká výšlap na Mýtnici. Kopec jsme tedy z větší části vytlačili. Ale opět platí ti zdatnější ho hravě zvládnou. Pak následuje úsek z Mýtnice do Nemanic, což znamená-dvojitá odměna-asfalt a sjezd dlouhý 1 km. Krása. No a na závěr zase 1 výšlap ve Staré Huti finiš cesta k domku. Taky „krása“.

Tipy:

Pokud máte dalekohled, vzít určitě sebou. Z dřevěné lávky je výhled na celou plochu jezera.

Pokud jste vášniví fotografové, tak budete spokojení, protože objektů k focení je na cestě víc než dost.

Kolem jezera vede naučná stezka, a tak si můžete s dětmi prohloubit své znalosti různých léčivých rostlin, které v okolí rostou, informační tabulky jsou jak v českém, tak německém jazyce.

V kiosku u jezera je možné se občerstvit. Otevřeno mají každý den kromě pondělí ÚT-ČT od 14:00 hod. PÁ-NE od 11:00 hod. V kiosku najdete základní občerstvení (výborné obložené bagety, párky, hranolky, nanuky, radlera apod.).

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost