Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Haškova Lipnice
Lída Bouchnerová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
2
Ano
Výlet z Havlíčkova Brodu na Lipnici nad Sázavou, kde se nachází hrad Lipnice a zřícenina Bílé věže

Začátek trasy:

Vlaková stanice Havlíčkův Brod

Náročnost:

Trasa vede po silnicích s minimálním provozem, cyklostezce, malý kousek po zpevněné cestě a ještě menší úsek po pěšině (cca 100m). Vychutnáme si mírné kopečky tak typické pro Českomoravskou vrchovinu.

Popis trasy:

Když vyjdeme z haly havlíčkobrodského vlakového nádraží, odbočíme vpravo a přes autobusové nádraží dojedeme k ulici 5. května, na kterou se napojíme doprava. Po mírném sjezdu se dáme vlevo na ulici Bělohradskou, která je zároveň cyklotrasou č. 19 a 4157. Po 150m (hned za přechodem pro chodce) zahneme vpravo a pokračujeme k mostu přes řeku Sázavu, před kterým zatočíme vlevo na cyklostezku, po níž pokračujeme cca 1500m, dojedeme na její konec a zahneme vlevo do kopečka. Nahoře přejdeme přechod pro chodce a stezkou pro kola vytlačíme krátký, ale prudší kopeček. Jedme po chodníku doprava, přejedeme most nad kolejemi a pokračujeme stále rovně nahoru (musíme za mostem přejít silnici). Chodník nahoru je současně cyklostezka a ta nás vyveze nad Havlíčkův Brod. Nahoře přerušuje cyklostezku silnice vedoucí doprava k letišti, ale my pokračujeme rovně až k dalšímu přerušení stezky silnicí doprava na Občiny, tou se vydáme. Z Občin pokračujeme rovně na Poděbaby.

V Poděbabech se dáme na rozcestí vpravo a dojedeme k silnici, na kterou odbočíme doleva. Z Poděbab se svezeme z kopečka a pokračujeme po hlavní do Hurtovy Lhoty, v H. Lhotě jedeme po hlavní a přijíždíme do Březinky, za Březinkou doleva po hlavní na Lipnici a Krásnou Horu a po chvíli doprava opět po hlavní a opět na Lipnici a K. Horu. V Krásné Hoře se zase svezeme z kopečka, zůstáváme na hlavní odbočením doprava. Za obcí v dolíku je odbočka vpravo na polní cestu, která vede ke kapličce sv. Zdislavy, která je vidět od silnice (foto č. 2).

Na kopci pokračujeme doleva na Lipnici přes Svitálku a Dolní Dvůr. Když vyjedeme za Svitálkou z lesa (v roce 2021 tam ještě les byl), otvírá se nám krásný pohled na kopec s hradem Lipnice, z toho vyplývá, že nás čeká stoupání. Když přijedeme (nebo přijdeme) do města Lipnice nad Sázavou, tak téměř před vrcholem odbočíme první ulicí vlevo mezi domy. Tato cesta nás dovede k soše spisovatele Jaroslava Haška a odtud se po žluté turistické značce dostaneme na blízký kopec se zříceninou Bílé věže.

Vrátíme se zpátky k Haškovi a pokračujeme dál po žluté. Za pár metrů uvidíme po levici příjemnou hospůdku u České koruny. Od hospody pokračujeme rovně po modré turistické značce a cyklotrase č. 19 k hradu. Cyklotrasu č. 19 budeme bedlivě sledovat, protože nás bude provázet z Lipnice až do Havlíčkova Brodu přes Vilémovec, Broumovu Lhotu, pojedeme kolem Ředkovského rybníku do Babic. V Babicích přejdeme silnici, přejedeme mostík přes řeku Sázavu a dojedeme po vyšlapané cestě ke kolejím. Za kolejemi pojedeme doprava na Okrouhlici. V Okrouhlici pojedeme na první křižovatce doprava přes most a za mostem doleva, stále po cyklotrase č. 19. Cyklotrasa kopíruje červenou turistickou značku a za cca 2,5km přijedeme do Klanečné. Kdo chce, může jet po cyklotrase nahoru, nebo může zůstat na červené a jet rovně, obě trasy ze záhy setkají, červená mizí a my už sledujeme jen cyklotrasu, která nás dovede ke křižovatce, na níž odbočíme vlevo nahoru do kopečka. Zdá se vám tento úsek povědomý? Máte pravdu, na začátku výletu jsme tudy jeli opačným směrem. Když se vyškrábeme do Poděbab, pokračujeme rovně do Papšíkova.

Z Papšíkova je to do H. Brodu už jen co by kamenem dohodil a zbytek dojel na koloběžce :)Když přijedeme v Brodě na první křižovatku u mostu nad kolejemi, který už známe z počátku našeho výletu, dáme se doleva na chodník, přejedeme most, hned za mostem pokračujeme mírně vlevo z kopečka, přejdeme přechod pro chodce a opět odbočíme vlevo po cyklostezce dolů ke kovovému mostu přes řeku Sázavu. Ten přejedeme a hned odbočíme vlevo na cyklostezku. Cyklostezku opustíme za 1500m odbočením doprava na kamenný most a jedeme rovně až ke křižovatce, tam zahneme vlevo na Bělohradskou ulici a víme, že se po 150m dáme doprava na ulici 5. května, na konci ulice odbočíme vlevo, odkud už vidíme konečnou zastávku našeho dnešního výletu - havlíčkobrodské vlakové nádraží.

Tipy:

Krásná Hora - kostel Narození Jana Křtitele a dřevěná zvonice, za obcí kaple sv. Zdislavy (foto č. 2)

Lipnice nad Sázavou - hrad (foto č. 1), socha Jaroslava Haška (foto č. 3), zřícenina Bílé věže (foto č. 4), památník Jaroslava Haška (foto č. 5), hospoda U České koruny (foto č. 6)

Broumova Lhota - dnes (rok 2021) již neexistující hospoda U Atomu, kde se natáčel český film Signál

Ředkovský rybník - koupání a rekreační středisko Ředkovec: www.redkovec.cz

Okrouhlice - zámek (kulturní památka), rodný dům malíře Jana Zrzavého, hospůdka

Havlíčkův Brod - náměstí s kostelem Nanebevzetí panny Marie, pivovary Rebel a Čechovka, příjemné hospůdky, muzeum K. H. Borovského

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost