Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
K Budějicům cesta - ale že je hezká
Lída Bouchnerová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ano
Jednosměrný výlet z Jindřichova Hradce do Českých Budějovic kolem největšího rybníku na světě. Předpokladem je využití jízdy vlakem v jednom směru.

Začátek trasy:

Vlaková stanice Jindřichův Hradec

Náročnost:

Pojedeme převážně po silnicích s malým provozem, po zpevněných cestách, kousíček po lesní cestě. Občas si vydupeme menší kopečky, ale protože jsme na jihu Čech, nebude to nic hrozného.

Popis trasy:

V Jindřichově Hradci (foto č. 2) se od budovy vlakového nádraží dáme mírně vpravo ke světelné křižovatce, kterou přejedeme rovně, pak pokračujeme první odbočkou vpravo a na konci ulice vlevo do ulice Stará cesta. Až dojedeme ke křižovatce, vjedeme na hlavní a pojedeme vpravo do ulice Pražská k mostu přes řeku Nežárku. Za mostem odbočíme vlevo do ulice Bratrská a současně na cyklotrasu č. 32, pojedeme do kopečka přes Mertovy sady až na konec ulice. Na stopce pojedeme doprava tak, abychom měli kapličku po pravé ruce (jsou tam 2 možnosti odbočení vpravo) do ulice Nežárecká. Na další křižovatce opět vpravo do ulice Jemčinská, která nás bez jakýchkoli potíží vyveze z J. Hradce. Následují obce Buk a Hatín, v Hatíně rovně po hlavní a cyklotrase č. 1236. 4,5km za Hatínem je zámek Jemčina (foto č. 3), jedeme po hlavní = doprava po cyklotrase č. 1170.

Cyklotrasa č. 1170 nás přivede na křižovatku do Novosedel nad Nežárkou, kterou přejedeme víceméně rovně (prakticky se pak stáčí vlevo). Pojedeme po cyklotrase GW Rožmberského dědictví. Za cca 2,5km dorazíme na rozcestí. Po levé straně vidíme Hodějovický rybník. Pokračujeme doprava po cyklotrase č. 1035 Lužnická a současně žluté turistické značce. Za necelé 2km přijedeme k bezpečnostnímu přelivu rybníku Rožmberk (foto č. 5) a jedeme dále po Lužnické cyklotrase dubovou alejí s památnými stromy, až se nám naskytne pohled na nádherný rybník Rožmberk (foto č. 6+7). Pokračujeme rovně. Za parkovištěm se k nám přidává cyklotrasa č. 1034. Přejedeme koleje a silnici rovně. Když přijedeme do Přeseky, odbočíme na křižovatce doprava na Dunajovice. V Dunajovicích pojedeme na prvním rozcestí po hlavní (mírně vlevo) a na křižovatce u kostela doprava na Lišov. Tímto odbočením jsme se napojili na cyklotrasu č. 122, kterou si užijeme pouhých ani ne 100m, protože zahýbá doprava, ale my pojedeme po hlavní mírně vlevo po cyklotrase č. 1105 na Vlkovice a Štěpánovice.

Projedeme Horním a Dolním Miletínem, následují Štěpánovice. Na křižovatce chceme rovně na Vlkovice. Ve Vlkovicích pokračujeme doprava na Zvíkov, napojujeme se na cyklotrasu č. 1096 a záhy nás opouští cyklotrasa č. 1105. Další obcí je Zvíkov (foto č. 8), dále Ortvínovice, pak Hlincová Hora. Hned za cedulí označující začátek obce Hlincová Hora, ostře odbočíme vpravo, stále sledujeme cyko značení, zůstáváme na cyklotrase č. 1096. Za 400m vidíme rybník Mrhal. Za rybníkem zahneme vlevo na horší, místy kamenitou, cestu. Naše utrpení nebude trvat dlouho, necelý 1km. Pak se povrch změní na pěknou silničku. Přijíždíme do Rudolfova (foto č. 9). Abychom se odsud vymotali, sledujeme cyklistické značení, cyklotrasa č. 1096 nás pěkně vyveze z Rudolfova do Dubičného. V Dubičném se na křižovatce rozloučíme s cyklotrasou č. 1096, odbočíme vpravo z kopečka dolů a dole se nachází Hlinsko. V Hlinsku za kapličkou (po levé straně) odbočíme doleva na vedlejší silnici.

A to už jsme v Českých Budějovicích, kde by chtěl žít každý :)Jedeme ulicemi Hraniční (ta se trochu kroutí), stále rovně do ulice Hlinecká, první odbočou vpravo do ulice E. Krásnohorské, druhou odbočkou vlevo do ulice I. Olbrachta (cyklotrasa E a té se držíme, protože nás přivede až na nádraží), potom vpravo do ulice Dobrovodská a hned (asi po 3m) za přechodem pro chodce zase vlevo (ulice J. Lomského), za potokem doprava (třída Čsl. legií), stále po cyklotrase E přes křižovatku do ulice E. Beneše, ze které se pak stává ulice Družstevní a dojedeme až na její konec na křižovatku s hlavní silnicí. Tu přejdeme na chodník, dáme se vpravo a pokračujeme doleva na most přes koleje. Když ho přejdeme a sjedeme kopeček, odbočíme vlevo a za 400m už vidíme budovu českobudějovického vlakového nádraží.

Tipy:

Jindřichův Hradec - úzkokolejka, zámek (foto č. 2), aquapark, Národní muzeum fotografie

Jemčina - lovecký zámeček (foto č. 3)

rybník Rožmberk (rozhlohou největší rybník na světě) - foto č. 6+7; pomník Jakuba Krčína, dubová alej, bezpečnostní přeliv (foto č. 5)

Zvíkov - gotická tvrz (foto č. 8)

Rudolfov - foto č. 9, koupací rybník Mrhal (foto č. 1), občerstvení

České Budějovice - náměstí Přemysla Otakara II. s vyhlídkovou Černou věží a kostelem sv. Mikuláše, Jihočeské divadlo, muzeum koněspřežky, Piaristické náměstí s klášterem dominikánů a kostelem Obětování Panny Marie, minipivovary Beeranek, Solnice, Masné krámy...

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost