Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Návštěva minipivovaru v Sobíňově u Havlíčkova Brodu
Lída Bouchnerová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
2
Ano
Malý výlet z Havlíčkova Brodu do Sobíňova, na kterém se podíváme na místo bývalé tvrze Soběnov. Pokud se vám bude zdát, že trasa vede pořád do kopce, máte pravdu, ale odměnou vám bude zlatavý mok z minipivovaru v Sobíňově a zpátky do HB se dopravíme vláčkem. Další varianta výletu je z HB do Sobíňova vlakem a zpátky pěkně z kopce.

Začátek trasy:

Železniční stanice Havlíčkův Brod a zpátky se svezeme osobáčkem ze Sobíňova. V těsné blízkosti havlíčkobrodského vlakového nádraží se nachází parkoviště pro osobní auta.

Náročnost:

Cyklostezky, silnice s malým až minimálním provozem a cca 2km pojedeme po červené turistické značce, ale je to krásná cesta s uježděným povrchem.

Popis trasy:

Když vyjdeme z haly havlíčkobrodského vlakového nádraží, odbočíme vpravo a přes autobusové nádraží dojedeme k ulici 5. května, na kterou se napojíme doprava. Po mírném sjezdu se dáme vlevo na ulici Bělohradskou, která je zároveň cyklotrasou č. 19 a 4157. Po 150m (hned za přechodem pro chodce ke Kauflandu) zahneme vpravo a pokračujeme k mostu přes řeku Sázavou, který přejedeme. Hned za mostem pokračujeme doleva na cyklostezku po proudu řeky. Za cca 500m odbočíme u kulturního domu a kina Ostrov vpravo na silnici a pak vlevo po hlavní. Po pravé straně vidíme prodejnu CZC.cz a Tescoma, vjedeme na chodník a dáme se vpravo uličkou mezi CZC a Tescomou, která je současně cyklotrasou č. 4157 a pokračujeme rovně k rybníku Obora.

Stále sledujeme cyklistické značení, ještě několik km budeme následovat cyklotrasu č. 4157. Za rybníkem Obora je rybník Hastrman, jedeme parkem kolem hradeb, na rozcestí doprava do ulice U Trojice, sjedeme krátký kopeček, po levé straně vidíme kostel sv. Trojice a kapli sv. Kříže a hned za kaplí zahneme vlevo do kopečku (ulice U Stadionu), pak se držíme vpravo, míjíme po pravé straně zimní stadion a jedeme rovně do parku (foto č. 2). Cyklostezka končí u silnice, tak se na ní na chviličku napojíme vpravo a za 140m odbočíme opět vpravo do tunelu. Za tunelem začíná ulice Na Úpatí a za 180m na rozcestí zahneme vlevo (ulice Pod Vodárnou), následně odbočíme vpravo do ulice Břevnická, která nás vyprovodí z Havlíčkova Brodu. Pokud sledujeme cyklistické značení, tak se neztratíme. Z Bělohradské ulice se po cyklotrase č. 4157 elegantně vymotáme z Havlíčkova Brodu.

Za H. Brodem pojedeme doleva na Břevnici. V Břevnici odbočíme do prudké pravotočivé zatáčky na Rušinov a Českou Bělou (stále cyklotrasa č. 4157). Projíždíme obcemi Kyjov a Ždírec, za Ždírcem doleva na Českou Bělou. Další obcí je Jilemník a za ním si dáme do těla při nepříjemném a dlouhém stoupání k České Bělé. V Č. Bělé sjedeme kopeček ke kostelu a za ním na stopce pojedeme opět z kopce - doleva a pokračujeme na Chotěboř. Další obcí jsou Počátky a tam se definitivně rozloučíme s cyklotrasou č. 4157. Před výjezdem z Počátků odbočíme mírně vpravo na cestu se zákazem vjezdu aut s hmotností nad 12t. Opět dupeme do kopce k vysílači a od vysílače až do Sobíňova pojedeme z kopce nebo po rovince, takže si konečně odpočineme.

Přijíždíme do obce Příjemky Marieves, na rozcestí vlevo a pokračujeme rovně na Chotěboř a Ždírec nad Doubravou a v obci jedeme stále po hlavní a jedeme cca 1km až na křižovatku, která se nás ptá, zda chceme do Chotěboře nebo na Ždírec n. D. Pojedeme doprava - na Ždírec. Následuje obec Bílek a jedeme dolů a pak maličko nahoru až ke kolejím. Těsně před nimi ale zabočíme doprava na červenou turistickou značku a tu bedlivě sledujeme, protože nás dovede přes les (foto č. 7) do obce Sobíňov.

V Sobíňově pojedeme kolem kostela Navštívení Panny Marie (foto č. 8) a pokračujeme stále po červené značce obcí. Asi 500m za starým hřbitovem (po pravé straně) odbočíme vlevo do kopce, přejedeme koleje a za 250m za kolejemi je cedule, která nás navede doprava k tvrzišti Soběnov (odbočíme doprava za samoobsluhou). Když se u tvrziště dostatečně pokocháme místem a památnou lípou (foto č. 9+10), vrátíme se zpátky s samoobsluze a pokračujeme doprava dále po zelené turistické značce, jež nás přejezdem přes hlavní silnici dovede k minipivovaru Sobíňov.

Po občerstvení se vrátíme zpátky k hlavní silnici, překonáme ji rovně a sledujeme modré turistické značení, které opustíme, jakmile dorazíme po cca 500m z kopečka dolů k vlakové stanici Sobíňov.

Tipy:

Havlíčkův Brod - náměstí s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, pivovary Rebel a Čechovka, muzeum Karla Havlíčka Borovského, Štáflova chalupa s antikvariátem, městské hradby

Česká Bělá - kostel sv. Bartoloměje, restaurace, obchody s potravinami

Příjemky Marieves - dřevěná zvonička (foto č. 6)

Sobíňov - kostel Navštívení Panny Marie, hospůdky, minipivovar Ivana Zvolánka Sobíňov s venkovním posezením, trampolínou pro malé děti a bazénem.

Trasu můžete jet samozřejmě i obráceně, bude to vlastně z kopečka a pokud trváte na sobíňovském pivku, natočí vám ho na cestu do PETky ;)

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost