Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Pozoruhodný výskyt Lochnesky na havlíčkobrodsku
Lída Bouchnerová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
2
Ano
Pojďte s námi navštívit legendární příšeru, která si našla domov na rybníku mezi Horní Krupou a Zálesím. Nachází se zde také pěkný dřevěný altán. Uvidíme krásnou roubenou usedlost Gerstein, kde je možnost ubytování. Cestou zpět se můžeme občerstvit v příjemné pelestrovské hospůdce.

Začátek trasy:

Výlet začínáme na vlakovém nádraží v Havlíčkově Brodě.

Náročnost:

Většinou pojedeme po silnicích s malým provozem, malý kousek po horší asfaltce a cca 200m musíme po hlavní silnici, ale má široké krajnice. Kopcovitá Vysočina nám také nedá nic zadarmo, počítejte s převýšením kolem 500m.

Popis trasy:

Když vyjdeme z haly havlíčkobrodského vlakového nádraží, odbočíme vpravo a přes autobusové nádraží dojedeme k ulici 5. května, na kterou se napojíme doprava. Po mírném sjezdu se dáme vlevo na ulici Bělohradskou, která je zároveň cyklotrasou č. 19 a 4157. Po 150m (hned za přechodem pro chodce ke Kauflandu) zahneme vpravo a pokračujeme k mostu přes řeku Sázavou, který přejedeme. Hned za mostem pokračujeme doleva na cyklostezku po proudu řeky. Za cca 500m odbočíme u kulturního domu a kina Ostrov vpravo na silnici a pak vlevo po hlavní. Po pravé straně vidíme prodejnu CZC.cz a Tescoma, vjedeme na chodník a dáme se vpravo uličkou mezi CZC a Tescomou, která je současně cyklotrasou č. 4157 a pokračujeme rovně k rybníku Obora.

Stále sledujeme cyklistické značení, ještě několik km budeme následovat cyklotrasu č. 4157. Za rybníkem Obora je rybník Hastrman, jedeme parkem kolem hradeb, na rozcestí doprava do ulice U Trojice, sjedeme krátký kopeček, po levé straně vidíme kostel sv. Trojice a kapli sv. Kříže a hned za kaplí zahneme vlevo do kopečku (ulice U Stadionu), pak se držíme vpravo, míjíme po pravé straně zimní stadion a jedeme rovně do parku (foto č. 2). Cyklostezka končí u silnice, tak se na ní na chviličku napojíme vpravo a za 140m odbočíme opět vpravo do tunelu. Za tunelem začíná ulice Na Úpatí a za 180m na rozcestí zahneme vlevo (ulice Pod Vodárnou), následně odbočíme vpravo do ulice Břevnická, která nás vyprovodí z Havlíčkova Brodu. Pokud sledujeme cyklistické značení, tak se neztratíme. Z Břevnické ulice se po cyklotrase č. 4157 elegantně vymotáme z Havlíčkova Brodu a krásně dojedeme do Břevnice. Tam se nadobro rozloučíme s cyklotrasou č. 4157.

V Břevnici pokračujeme rovně po hlavní a za cca 4,5km mírného stoupání přijíždíme do Kojetína, kde na první křižovatce pojedeme rovně na Rozsochatec. V Rozsochatci odbočíme na křižovatce doprava za 250m doleva. Přejedeme koleje a pokusíme se vydupat kopec. Následuje obec Čachotín. První odbočkou se dáme ostře vlevo a začíná nám horší cesta, ale je to jen krátký úsek. Za chviličku se před námi objeví nádherná roubená usedlost Gerstein v Zálesí. Ještě před ní zahneme doprava a projedeme Zálesím, což je část obce Horní Krupá.

Ze Zálesí se svezeme z kopce a dole už na nás po pravé straně číhá zmiňovaná Lochnesská příšera, ale nebojte se! Přestože je obrovská, nic vám neudělá, jen si pokojně plave po hladině.Následuje mírné stoupání a klesání do Horní Krupé. Ještě před H. Krupou se k nám připojí cyklotrasa č. 4153 a za chvilku i modrá turistická značka. Pokud je budeme obě bedlivě sledovat, vyvedou nás z obce a budou nás provázet ještě pár set metrů do kopečka. Tam nás modrá opustí, ale cyklotrasa č. 4153 nám zůstane věrná až do obce Knyk. V Knyku nám i cyklotrasa zahne, konkrétně doleva a my pokračujeme rovně po hlavní.První odbočkou za obcí (cca 500m za cedulí označující konec Knyku) se dáme doprava a přijíždíme do Rozňáku ke křižovatce. Odbočíme vpravo a nemusíme se bát provozu po hlavní silnici, protože máme k dispozici široké krajnice a nebudeme tam dlouho: po cca 200m odbočíme vlevo na Okrouhlici a Veselý Žďár.

Užijeme si parádní sjezd, aby se před námi objevil poslední nepříjemný kopec. Ten se dá zvládnout za 140 odrazů :)Na kopci můžeme odbočit doleva na pelestrovskou hospůdku, nebo jet už přímo do Havl. Brodu. Zase následuje parádní kopec dolů a malý kopeček do Veselého Žďáru. Ve Žďáru se dáme doleva na Havlíčkův Brod a jedeme pořád po hlavní, až se dostaneme do Perknova.

V Perknově se propleteme uličkami: Spojovací, Dlouhá, Evropská. Než Evropská ulice zatočí doleva, najedeme vpravo na chodník, který pokračuje současně jako cyklostezka rovně podél silnice. Přejdeme přechod pro chodce u kruhového objezdu a pojedeme stále rovně. Cyklostezka končí, napojíme se na silnici a asi za 500m odbočíme před přechodem pro chodce vpravo na cyklostezku, která nás přivede ke kovovému mostu přes řeku Sázavu. Před ním zahneme vlevo a jedeme po cyklostezce cca 1500m, odbočíme doprave, přejedeme most přes řeku a pojedeme rovně až po křižovatku, tam to už známe ze začátku naší cesty: zahneme vlevo na Bělohradskou ulici a víme, že se po 150m dáme doprava na ulici 5. května, na konci odbočíme vlevo a již vidíme havlíčkobrodské vlakové nádraží.

Tipy:

Rozsochatec - zámek, za obcí po pravé straně významný strom - lípa

Zálesí - usedlost Gerstein, rybník s Lochneskou

Pelestrov - hospůdka s dětským hřištěm

Havlíčkův Brod - minipivovar Čechovka, pivovar Rebel, spousta restaurací, kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, krajská knihovna s kavárnou

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost