Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Z Havlíčkova Brodu pro léčivou vodu ke svaté Anně u Dobrohostova
Lída Bouchnerová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ano
Vydáme se na výlet ke studánce u kaple sv. Anny u Dobrohostova a navštívíme městys Úsobí, který se může pochlubit krásným zámkem a červeným kostelem sv. Petra a Pavla. Za Úsobím směrem na Chýšku je příjemné koupaliště se vstupem zdarma.

Začátek trasy:

Start je v Havlíčkově Brodě na vlakovém nádraží.

Náročnost:

Pojedeme po nízkofrekventovaných silnicích a cyklostezkách, malý kousek je široká lesní cesta ke kapli, ale pokud není bláto, jede se po ní krásně. Před cílem je asi kilometr polní cesta a kousek šotoliny, ale k jízdě to ujde.

Vysočina je protkaná samými kopečky a kopci, dnešní výlet nebude z hlediska převýšení výjimečný, ale občas budeme muset něco vytlačit. :)

Popis trasy:

Z nádraží se vydáme doprava, projedeme kolem autobusového nádraží, odbočíme doprava na ulici 5. května a na křižovatce doleva na Bělohradskou ulici, která je zároveň cyklotrasou č. 19 a 4157. Za 150m (hned za přechodem pro chodce ke Kauflandu) zabočíme vpravo, kde je zákaz vjezdu motorovým vozidlům. Přejedeme most přes řeku Sázavu a hned zahneme vlevo na cyklostezku, po níž pokračujeme cca 1500m, dojedeme stále rovně na její konec, kde zahneme vlevo, přejedeme kovový most a jedeme rovně do kopečka. Přejedeme přechod pro chodce a dáme se stezkou pro kolo mírně vpravo do prudkého, ale krátkého kopečku. Jsme na mostě a pod námi jsou koleje. Jedme rovně, přejdeme silnici a stále pokračujeme rovně do kopce po chodníku a současně cykloztezce, která nás vyprovodí z Brodu do obce Šmolovy.

Tam se na pár metrů napojíme na hlavní silnici a před koncem obce odbočíme vlevo na Lípu a Úsobí. Za 3,5km přijíždíme od obce Lípa. Obcí projedeme stále po hlavní a držíme se směrových cedulí na Úsobí. Za Lípou pokračujeme po hlavní mírně vpravo na Úsobí. Následuje obec Dobrohostov a těsně před cedulí označující konec Dobrohostova odbočíme na zpevněnou cestu vpravo. Je to cesta z kopečka, různě se kroutí, pak pokračuje doprava do lesa, následuje prudší kopec dolů, odbočka vlevo a za chviličku už vidíme kapličku sv. Anny s odpočívadlem a studánkou, kde se můžeme občerstvit na těle i na duchu. Stejnou cestou se vrátíme zpět k Dobrohostovu a pokračujeme po silnici vpravo. Projíždíme Chválkovem a za chvilku sjíždíme příjemný kopeček do Úsobí.

V Úsobí na první křižovatce odbočíme vlevo na Štoky. Kdo by se chtěl pokochat krásou úsobského kostela sv. Petra a Pavla, nebude odbočovat, ale pojede stále po hlavní do kopečka a po levé straně uvidí zmiňovaný kostel. Až se nabažíte, vraťte se zpět a pokračujte na Štoky a Chýšku.Než se vyhrabeme z Úsobí na kopec, bude nás to stát trochu úsilí, ale odměnou nám bude krásný výled na Havlíčkův Brod a okolí.Následuje sjezd do Chýšky a na první křižovatce opustíme hlavní odbočením vlevo na Lípu a Kochánov. Teď se nemůžeme ztratit. Projedeme Úhořilkou, Kochánovem a před Lípou se napojíme na hlavní směrem doprava.

Lípu projedeme rovně (hlavní odbočuje vlevo na HB) na Svatý Kříž, jsme na cyklotrase č. 4153. Další obcí je Petrkov. Na křižovatce nepojedeme doprava po hlavní dolů, ale nahoru doleva. Držíme se cykloznačení, zůstáváme na trase č. 4153. Z Petrkova se příjemným sjezdem dostaneme do osady Dolík, přejedeme silničku a pokračujeme do kopečka na polní cestu, místy se šotolinou, není to dlouhý úsek a ani se nenadějete a jste v Havlíčkově Brodě.

V Havlíčkově Brodě pojedeme ulicí U Vítků, pak odbočíme vpravo do Čechovy ulice. Na konci ulice vidíme před sebou koleje, které podjedeme průchodem, přejdeme přechod pro chodce, pokračujeme rovně do ulice Na Bojišti až k řece. U řeky Sázavy pojedeme doprava po cyklostezce stále podél řeky cca 2 km. Cyklostezka končí na rozcestí, pojedeme doprava a tuto cestu už známe, protože jsme po ní jeli na začátku našeho výletu. Dojedeme k ulici Bělohradská, pokačujeme vlevo, po 150m odbočíme vpravo do ulice 5. května a jedeme na konec na křižovatku. Tam odbočíme vlevo a odsud již vidíme havlíčkobrodské nádraží.

Tipy:

Lípa - samoobsluha, hospůdka, v létě na zahrádce točená zmrzlina

Dobrohostov - poutní místo sv. Anna (kaplička, studánka)

Úsobí - zámek s hospůdkou, kostel sv. Petra a Pavla, kaple sv. Barbory, koupaliště

Dolík - kozy v ohradě

Havlíčkův Brod - minipivovar Čechovka, pivovar Rebel, spousta restaurací, kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, krajská knihovna s kavárnou

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost