Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Velký okruh Českou Kanadou od Slavonic po Novou Bystřici
Ilona Pavlatová
black
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ano
Rozmanitá trasa, se začátkem ve Slavonicích, je posetá vojenskými i historickými památkami. Po prohlídce historického centra Slavonice se zastavte se u kostela Božího Těla a svatého Ducha, hned vedle se nachází jeden z bunkrů. Pokračujte přes skalní útvary a vodní pilu Peníkov do Českého Rudolce. Ruina rudoleckého zámku je nazývána Malou Hlubokou a rozhodně stojí za vidění. Táhlý kopec do Matějovce vás odmění sjezdem k Bizoní farmě Rožnov, kde můžete ochutnat některou z bizoních specialit. Krásná jihočeská krajina vás bude doprovázet i po cestě do Nové Bystřice a ke kostelu v Klášteře. Zdolání kopce na hrad Landštejn si zaslouží odměnu v některé z místních restaurací. Dalším zajímavým bodem trasy je Pevnostní areál Slavonice a restaurace s minizoo Bejčkův Mlýn.

Začátek trasy:

žst. Slavonice

Náročnost:

Trasa vede převážně po nefrekventovaných silnicích. Z Českého Rudolce do Matějovce se táhne 4km dlouhý kopec. Další, ale podstatně kratší kopec vede k hradu Landštejn. Jinak je krajina spíše zvlněná a převýšení, ikdyž mírnému, se zde nevyhnete. Vzhledem k délce a stoupání trasa není vhodná pro děti.

Popis trasy:

Pokud pojedete od nádraží ve Slavonicích, vydejte se vlevo na cyklostezku EW13. Po 150m odbočte vpravo a na kruhovém objezdu vyjeďte prvním výjezdem na ulici Nádražní. Přejedete potok a po 300m se dostanete do centra Slavonic. U kostela Nanebevzetí panny Marie se držte vlevo. Přejeďte Náměstí Míru, stále se držíte cyklostezky Greenway, a u restaurace Alfa odbočte vpravo. Projedete Dačickou bránou a budete pokračovat 230m. Na křižovatce (u sochy sv. Jana Evangelisty) odbočíte vlevo na ulici Rudolecká (cyklo 1004). Přejedete železniční přejezd a po 800m můžete odbočit k prvnímu bodu, kterým je bunkr u kostela Božího Těla a sv. Ducha.

Vracíme se zpět na silnici a po 1km se držíme vlevo. Jedeme další 1km do obce Vlastkovec, kterou projíždíme. Za necelé 3 km od konce obce přijíždíme k odbočce na Graselovu koupelnu (vlevo), kam vede zelená naučná stezka, Graselova stezka - Slavonice. V případě zájmu a dostatku času lze navštívit i další skalní útvary na stezce. Vracíme se na silnici a po 200m odbočujeme vpravo. Stále se držíme cyklostezky 1004. Za 1,3km Přijíždíme do Peníkova. Můžete zde navštívit vodní pilu. U rozcestníku Peníkov odbočte vpravo na modrou značku, která vás po 120m k pile přivede. Do Českého Rudolce zbývá 1,5km. V Českém Rudolci odbočujeme první ulicí vpravo a dostáváme se na zelenou Grasselovu stezku. Za 500m odbočujeme vlevo na cyklostezku 1242. K zámku dorazíme po 100m.

Jedeme dál a po 200m, u kostela sv. Jana Křtitele odbočujeme vlevo (cyklostezka 1242), po 270m přijíždíme k rozcestníku a pokračujeme "rovně" cesta se mírně stačí vlevo. Dostáváme se na cyklostezku 1004,1241. Je to málo frekventovaná silnice, po které stoupáme 4km až do Matějovce. Po 800m se stále držíme na stejné silnici, její označení je nyní cyklostezka 1117. Jedeme 2km k rozcestníku „Rožnov“, kde odbočujeme vlevo k Bizoní farmě vzdálené od silnice 200m. Vracíme se zpět na silnici a pokračujeme vlevo, po cyklostezce 1117, 5,5 km až do obce Klenová. Zde odbočujeme vlevo na cyklostezku 1116. Po 4,5km přejíždíme rovně silnici 152 a po 350m odbočujeme vlevo na cyklostezku 32, Greenway, zároveň to je modrá turistická značka.

Projíždíme obcí Albeř a po 2km přijíždíme ke křižovatce s ul. Vídeňská v Nové Bystřici. Zde odbočujeme vpravo, stále se držíme na cyklostezce 32, Greenway. Míjíme Muzeum veteránů a po 250m se dostáváme na náměstí. Stejnou cestou se vracíme do Albeře a pokračujeme dál po cyklostezce 32, Greenway k rozcestníku (cca 400m). Tady odbočujeme vpravo, podjíždíme most a po 120m jedeme vpravo na silnici 152, stále jsme na cyklostezce 32, Greenway.

Po 1,5km přijíždíme do obce Klášter a zde krátce zastavujeme u kostela Nejsvětější Trojice. Pokračujeme 1,5km k rozcestníku Klášter 2. V tomto místě odbočujeme vlevo a jedeme 2km k rozcestníku „Pod Jelením vrchem“, tady odbočujeme vpravo a po dalších 2km přijíždíme k rozcestníku „Pomezí“, kde odbočujeme vlevo (stále cyklostezka 32 Greenway a zároveň modrá turistická značka). Po 300m se silnice zatáčí doprava a po dalších 350m přijíždíme k rozcestníku „Landštejn“. K hradu je to dalších asi 150m.

Pokračujeme 3km do Starého Města pod Landštejnem a u Jednoty odbočujeme vlevo na silnici 152 (stále cyklostezka 32, Greenway). Po silnici jedeme necelých 6km přes obec Kadolec a poté odbočujeme vlevo směrem na Pevnostní areál Slavonice a Restauraci Bejčkův Mlýn. Míjíme odbočku k Pevnostnímu areálu a po dalších 500m přijíždíme k Bejčkovu Mlýnu, před kterým odbočujeme vpravo (cyklostezka 1004, Fauna a flóra, Napříč Českou Kanadou, zároveň ul. Stálkovská). Po 1,5km podjíždíme železniční přejezd a pokračujeme po ulici Jana Žižky. Po dalších 550m odbočujeme vlevo a jedeme 160m ke křižovatce ul. Jana Žižky s ul. Dačická, kde odbočujeme vpravo a stejnou cestou se přes historické centrum vracíme nádraží.

Tipy:

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost