Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Vyhlídkový okruh z Ivančic přes Dolní Kounice-Moravské Bránice a zpět
Ilona Pavlatová
black
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
4
Ano
Náročná, ale velmi rozmanitá trasa nabízí krásné výhledy, přírodu i kulturní památky. Téměř celá trasa vede po červené značce. Dolní Kounice jsou perlou celé trasy, pozadu ale nezůstává ani vyhlídka Réna v Ivančicích nebo sklep na Vyhlídce v Nových Bránicích.

Začátek trasy:

Žst. Ivančice - město

Náročnost:

Tato trasa získala pracovní název „Himaláje“ a to podle převýšení, které nakreslila mapa. Začínáme trochu zostra výšlapem na rozhlednu Réna. Jsou tu i schody, ale průměrně zdatný jedinec by neměl mít problém koloběžku k rozhledně vynést. Pro velký úspěch jsme si schody zopakovaly ještě jednou na střechu sklepa Na vyhlídce, čemuž se nedalo odolat (viz. video). :-)

Na trase vystřídáte snad všechny typy cest. Chvíli se vezete po nefrekventovaných silnicích, chvíli táhnete koloběžku po lesní cestě do kopce nebo sjíždíte celkem hezkou cestu, ale opatřenou odvodňovacími žlaby, které jsou sice bez problému sjízdné, ovšem budí respekt. Občas se svezete i po trávě. Sem tam se na lesní či polní cestě objeví kameny, ale při zvýšené opatrnosti se to dá zvládnout celkem v pohodě. Nejobtížnější úsek je asi Křížová cesta ke kostelu sv. Antonína vedoucí do příkrého kopce. Ta vyhlídka, ale za to opravdu stojí!

Popis trasy:

Vyjíždíme od železniční stanice Ivančice – město. Vlevo přejíždíme koleje a pokračujeme 400m okolo vodní elektrárny Na Réně k mostu, který přejíždíme. Od konce mostu zdoláváme úsek 300m do příkrého kopce. V místě, kde jsou schody, koloběžky neseme. Dál vede dobře sjízdná lesní pěšina. Cca po 1,2km se cesta rozšiřuje a začíná sjezd 1,5km k Ivančickému viaduktu. Na cestě jsou umístěny odvodňovací žlaby. Pozn. Kdybyste v tomto úseku našli červenou blikačku, tak je moje!:-) Za viaduktem se rovně napojujeme na cyklostezku č. 403. 2,5km se vezeme po krásné cestě podél řeky Jihlavy.

Po silnici pokračujeme 700m k obecnímu úřadu. Poz. Ve videu zaznělo, že to je hasička, tímto se Novým Bránicím hluboce omlouvám! V každém případě tu nezapomeňte odbočit vpravo. Po 150m přijedete ke zvonici, zde se držte mírně vlevo a po 120m budete míjet Válcový mlýn. Po 150m červená značka odbočuje vlevo a cesta začíná stoupat cca 500m až ke sklepu Na vyhlídce. Cesta vede mezi vinohrady, tomu odpovídá i terén. V tomto úseku kousek šlapeme pěšky. Pokračujeme dál 750m a odbočujeme vlevo. Tady dávejte pozor, je velmi jednoduché odbočku minout a to byste přišli o Šibeniční vrch a Židovský hřbitov v Dolních Kounicích.

K odbočce na Šibeniční vrch to je asi 300m. Zde zahýbáme vpravo a dál jedeme po polní cestě, která se mění v pěšinu. Ta nás po cca 500m přivádí k asfaltové cestě na ul. Trboušanská v Dolních Kounicích. Zde odbočujeme vlevo a po necelých 200m přijíždíme k židovskému hřbitovu. Odtud je nádherný výhled na Dolní Kounice. Asi 150m za židovským hřbitovem cesta odbočuje vlevo. Pozor, jsou tu schody, ale jak se ukázalo, jsou i sjízdné.:-) Cesta měří necelých 200m a ústí v ul. Bezručova, kde odbočujeme vlevo.

Jedeme 100m a pokračujeme vpravo na ul. U Synagogy. Název ulice napovídá, jakou památku budeme míjet. Po dalších 100m přijíždíme na křižovatku, kde zatáčíme vpravo a přijíždíme na Masarykovo nám. Pokračujeme 150m k ke kostelu sv. Petra a Pavla, odbočujeme vlevo a po 30m opět vpravo. Tato cesta nás za 400m přivádí ke klášteru Rosa Coeli. Vracíme se zpět 500m k rozcestníku Dolní Kounice – nám., tady odbočujeme vpravo a vezeme se 300m k odbočce na ulici Antonínská, zde se vydáváme vpravo, po 50m vlevo a po necelých 100m opět vpravo na Křížovou cestu vedoucí ke kostelu sv. Antonína. Je to 200m poctivé dřiny do kopce vedle koloběžky. Tato vyhlídka je z celé trasy nejkrásnější, takže se dřina opravdu vyplatí.

Vracíme se zpět na červenou značku cca 60m a odbočujeme vpravo. Po hrbolaté cestě jedeme cca 800m, po té odbočujeme vlevo na sjízdnou asfaltku. Po 2km přijíždíme k rozcestníku Karlov rozc. Za dobré viditelnosti tady můžete spatřit dvě dominanty - vpravo Dukovany, vlevo Pálava. Sjíždíme cca 700m z kopce, opět pozor na odbočku vpravo. Po 700m se červená značka stáčí vpravo, po dalších 500m se cesta láme vlevo. Následuje prudší sjezd k hlavní silnici cca 250m. U hlavní silnice odbočujeme vpravo a jedeme po ní cca 320m. Před domem č. ev. 82 odbočujeme opět vpravo a potom hned vlevo. Stále nás vede červená značka.

Pokračujeme cca 650m a na hlavní silnici odbočujeme vlevo za domem č.158. Stezka tu vede do kopce, ale po pěkném povrchu, cca 400m až k nádraží Moravské Bránice, kde odbočujeme vpravo a po 200m vlevo do kopce po lesní cestě. Po 80m přejíždíme koleje a hned za nimi odbočujeme vlevo. 800m jedeme po polní cestě. Na rozcestí odbočujeme vlevo a potom hned vpravo mezi vinohrady. Cesta nás po 1,5km přivádí na rozcestí u zastavěné oblasti, tady odbočujeme vlevo.

Po 150m klesání přejíždíme koleje a po dalších 150m přijíždíme k hlavní silnici. Jedeme 200m kolem Stříbského mlýna a opět sjíždíme z hlavní silnice vpravo. Cesta opět začíná stoupat, po 150 m přejíždíme koleje u žst. Ivančice – Letovisko. Stoupáme 500m a po té odbočujeme vlevo. Po necelých 500m přijíždíme k vyhlídce Na Oklikách.

650m sjíždíme na asfaltku (ulice Nad Klínkem). Po dalších 100m zahýbáme vpravo na ul. Slunečná a po dalších 150m ji opouštíme vlevo. Za 100m přejíždíme k hlavní silnici na ul. Pod Rénou. Tato cesta nás po cca 500m přivádí zpět k železniční stanici Ivančice – město.

Tipy:

Rozhledna Réna – Ivančice

Ivančický viadukt

Sklep Na Vyhlídce – Nové Bránice

Vyhlídka Šibeniční vrch, Dolní Kounice

Židovský hřbitov a synagoga – Dolní Kounice

Klášter Rosa Coeli – Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice

Křížová cesta, Kostel sv. Antonína – vyhlídka

Přírodní památka Žebětín – Dolní Kounice, na jaře zde rostou koniklece

Vinohrady Moravské Bránice

Stříbský Mlýn, Penzion Pro pohozené pány – Ivančice

Vyhlídka Na Oklikách - Ivančice

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost