Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Z Lásenice přes Stráž nad Nežárkou-Kardašovu Řečici-Pluhův Žďár-Červenou Lhotu-Jindřichův Hradec a zpět
Ilona Pavlatová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ano
Krásná trasa nejen po jihočeských zámcích. Začínáme v Lásenici, pokračujeme přes Stráž nad Nežárkou, Kardašovu Řečici, Pluhův Žďár a Červenou Lhotu. Zpět se stáčíme k Jindřichovu Hradci a vracíme se do Lásenice. Kromě historických památek a mnoha rybníků po cestě potkáte např. kamenný kruh v obci Studnice nebo kamenné útvary u kostela v Dolním Žďáře. Občerstvovacích možností je zde hodně. Na výlet si vzhledem k délce vyhraďte dostatek času.

Začátek trasy:

Vyjíždíme od Restaurace Jeřábek v Lásenici, kde jsme ubytovaní. Případně můžete využít parkování u fotbalového hřiště v Lásenici. Trasu lze nastoupit také u železniční stanice v Jindřichově Hradci a okruh začít z tohoto bodu.

Náročnost:

Trasa vede převážně po cyklostezkách nebo po málo frekventovaných asfaltových silnicích, ale i po stezkách určených spíše pro horská kola. Za deštivého počasí mohou být některé úseky rozbahněny. Po cestě do Stráže nad Nežárkou dejte pozor na rozbitý sešup. Krajina je mírně zvlněná, kopcům se zde nevyhnete, ale většinou nejsou nijak náročné. Trasu bychom označili jako těžší červenou, vzhledem k její délce a různorodosti povrchu. Trasa není příliš vhodná pro děti.

Popis trasy:

Vyrážíme od penzionu Jeřábek, po 50m u rozcestníku Lásenice odbočujeme vlevo, na cyklostezku Trasa partnerství. Po necelých 800m trasu opouštíme vlevo a držíme se cyklotrasy Nežárka, Po stopách Emy Destinnové. Po 450m se asfaltka mění na sjízdnou lesní a následně polní cestu. Po dalším 1km odbočujeme vlevo a dostáváme se opět na asfaltku. Poté jedeme asi 450m a odbočujeme vpravo. Stále se držíme cyklostezky Nežárky. Po 750m se asfaltka mění znovu na polní cestu. Po dalších 200m terén začíná klesat a následuje sešup po rozbité cestě. Tady je potřeba dávat velký pozor! Dál už zase vede sjízdná cesta. Po 600m odbočujeme vpravo, stále jedeme po cyklostezce Nežárka a zároveň po ulici Hradecká, která nás přivádí k zámku ve Stráži nad Nežárkou.

Na křižovatce ulic Hradecká a Chlumecká odbočujeme vpravo. Po 70m odbočujeme znovu vpravo na ulici Ruská, která se u kostela svatého Petra a Pavla stačí vlevo a po dalších 120m odbočujeme vpravo ke křižovatce s ulicí Mostní, kde opět odbočujeme vpravo a vydáváme se na most přes řeku Nežárku. Po nefrekventované silnici pokračujeme 1,5 km do Plavska. Na křižovatce u domu č. 10 odbočujeme vlevo a po 150m odbočujeme vpravo. Jedeme 3 km do Hatína a u Hostince Hatín odbočujeme vlevo. Po 1km u autobusové zastávky Hatín, Sýkora odbočujeme vpravo. Po 2,5 km odbočujeme vpravo na cyklostezku 1170 a jedeme rovně další 2 km. Dále se cyklostezka stáčí vlevo a po 250m opět vpravo. Za necelé 3 km dojíždíme do obce Cikar. U turistického rozcestníku odbočujeme vpravo a po 3,5km se dostáváme na náměstí v Kardašově Řečici.

Na náměstí odbočujeme vpravo a stále se držíme cyklotrasy 1170. Po 150m, u parkoviště supermarketu COOP odbočujeme vlevo a následně hned vpravo. Stále zůstáváme na cyklostezce 1170 vedoucí ulicí Husova. Po 500m přejíždíme k železniční přejezd a pokračujeme stále rovně. Po 550m se držíme vlevo na cyklostezce 1170. Jedeme 2 km, projíždíme obcí Pohoří a pokračujeme stále rovně, na křižovatku Pluhův Žďár, kam se dostáváme po dalších 2km. Na křižovatce odbočujeme vlevo na cyklostezku (32, Greenway, Přes památky do pohádky). Po 200m odbočujeme vpravo a stále se držíme stejné cyklostezky.Po necelých 2km pokračujeme rovně, cesta má zároveň i modré turistické značení. K zámku Červená Lhota zbývá 800m.

Stejnou cestou se vracíme k rozcestníku u hřbitova v Pluhově Žďáru. V případě zájmu odbočte vlevo k zámku. Po cyklostezce (32, Greenway, Přes památky do pohádky) jedeme 6,5km po nefrekventované silnici do obce Studnice. Můžete tu přibrzdit a podívat se na kamenný kruh z menhirů. Po 400 m se držíme vlevo na cyklostezce 32. Pokračujeme 1,3km a odbočujeme vpravo. Jedeme stále po cyklostezce 32 (silnice 128). Po 2.5km u autobusové zastávky Jindřichův Hradec, Obora Háj., opouštíme silnici a zároveň cyklostezku vpravo.

Jedeme 700m a na křižovatce s ulicí Sádeckou se držíme mírně vpravo. Jedeme dalších 300m a odbočujeme mírně vlevo na ulici Novodvorská, kterou po necelých 800m opouštíme vlevo na křižovatce s ulicí Pražská. Asi po 400m odbočujeme z ul. Pražská na ul. Bratrská (cyklostezka 32, Nežárka). Pokud nemáte v plánu navštívit město, pokračujte 1km až na křižovatku s ulicí Nežárecká. Zde odbočujeme vlevo a držíme se stejné cyklostezky. Po 200m se ulice Nežárecká stáčí vlevo.

Jedeme dalších 1,3km a za autobusovou zastávkou Jindřichův Hradec, Rudolfov odbočujeme vpravo (cyklostezka 32, Greenway, Nežárka) Po 120m se cyklostezka stáčí vpravo a pokračuje 2,5km do Horního Žďáru (zároveň žlutá turistická značka). Po 2km přijíždíme ke kapli sv. Terezie z Avily v Dolním Žďáře, kde jsou další kamenné útvary. Po 1,2km se v Horní Lhotě cyklostezka Nežárka (stále žlutá turistická značka) stáčí vpravo. Jedeme 2,7km (tato cesta může být po dešti rozbahněná) a na křižovatce odbočujeme vlevo. Po 2,5km se držíme cyklostezky jménem Trasa partnerství a vracíme se zpět k rozcestníku v Lásenici.

Tipy:

Zámek Stráž nad Nežárkou, www.zamekstraz.cz

Zámek Kardašova Řečice (nepřístupný)

Zámek Pluhův Žďár (nepřístupný)

Zámek Červená Lhota, www.zamek-cervenalhota.cz

Kamenný kruh z menhirů, Studnice

Zámek a historické centrum Jindřichův Hradec, www.zamek-jindrichuvhradec.cz

Kamenné útvary Dolní Žďár

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost