Obtížnost:
difficulty-explained
Náročnost je dána kombinací více parametrů, především
kvality povrchu, výškového profilu a délky. U zelených
a modrý tras se můžete spolehnout na převážně ideální povrchy
a mírné převýšení. Červené už většinou obsahují úseky s větším
převýšením nebo místy horším povrchem. Všechny trasy
jsou ale bez problémů sjízdné.
Trasér:
Vzdálenost:
Okruh na rozhlednu Holedná okolo Svratky a přes PR Kamenný vrch zpět
Ilona Pavlatová
red
Doprava:
difficulty-explained
Pokud je uvedeno “ANO”, tak se na místo výjezdu na trasu můžete dopravit
s koloběžkou kromě autem také veřejnou dopravou, standardně tedy po železnici
nebo cyklobusem. (pozn: většina autobusů, pokud není uvedeno jinak,
nepřepravují kola a koloběžky).
Atraktivita:
difficulty-explained
Atraktivita je také určena kombinací více faktorů.
Šlo mi o vyjádření pocitu z jízdy, které
jsou ovlivněny profilem trati a povrchem, ale také
okolím, výhledy, možnostmi občerstvení nebo
návštěvou atrakcí.
Časová náročnost:
difficulty-explained
Odhad průměrné doby jízdy je uveden v průvodním
textu a nezahrnuje přestávky. Je také individuální.
Ideálně si své tempo srovnáte po několika jízdách
s mnou předpokládanou dobou jízdy. Udělal jsem
zkušenost, že průměrná rychlost jízdy se příliš neliší
pro rovinatou nebo kopcovitou trasu (tedy s vyloučením
tras, kde nastoupáte výšku jízdou vlakem a potom se
vezete z kopce). Plus minus 2 km/hod. Jakmile si tedy
otestujete svou průměrnou rychlost, můžete si pak
upřesnit dobu jízdy bez přestávek sami, podle délky
trasy. Je ale také potřeba vzít v úvahu charakteristiku
trati. Na mnohotvárné trati se zajímavostmi a atraktivitou
strávíte pravděpodobně více času mimo vlastní jízdu
než u jednoduché trati, kterou třeba projedete na jeden
zátah. Podle mých zkušeností trati, kde čistý čas jízdy
přesahuje 2,5 hodiny a po trase jsou zajímavosti jako
hrady, zámky, koupání, lze pojmout jako celodenní výlet.
YouTube video
3
Ano
Středně náročný okruh vede oborou k rozhledně Holedná. Cestou můžete potkat krotké, volně žijící daňky, koně nebo dokonce lamu. Příjemné je i svezení po stezce okolo řeky Svratky, kde si užijete rovinku po hladkém asfaltu. Svezení nebývá zadarmo, takže pokud si chcete užít krásný výhled na Brno a navštívit lesopark na Kamenném vrchu, trocha dřiny do kopce za to určitě stojí. Zábavu pro děti i dospělé najdete v parku Anthropos, kolem kterého budete projíždět.

Začátek trasy:

Parkování podél silnice Nad Pisárkami, MHD bus č. 68 – zast. Myslivna

Náročnost:

Začátek trasy je po rovince a kousek po hlavní silnici Chironova z kopce, ale je tu široký pruh, kam se s koloběžkou schováte. Přesto, že se zde jezdí 70km/h, to je docela bezpečné. Hlavně pozor na křižovatce ulic Nad Pisárkami a Chironova! Do Bosonoh, k učilišti se povezete z kopce, potom následuje rovina, ale dál budete muset zdolat stoupání a kratší úsek lesní cesty, kde je obtížnější terén. K rozhledně Holedná vedou pěkné cesty, ale kopcům se zde nevyhnete, což se od rozhleden tak trochu očekává. Od rozhledny je nutné zdolat jeden táhlejší kopec.

Dál se až k parku Anthropos povezete z kopce nebo po rovince. Stoupání začne opět za Bike arénou Anthropos a neopustí vás až do Nového Lískovce, kde budete muset zdolat pár obtížnějších úseků pěšmo, na konci ul. Zoubkova je i pár schodů vedoucích do lesoparku.

Popis trasy:

Na trasu nastupujeme na ul. Nad Pisárkami (u koniklecové louky), jedeme 250m k silnici Chironova a odbočujeme na křižovatce vlevo. Po 550m je sjíždíme vpravo na lesní cestu, projíždíme úzkou cestičkou mezi zahrádkami a po 350m přijíždíme k asfaltce, kde odbočujeme vlevo. Cca po 1km zahýbáme ostře vpravo na ul. Skalní a pokračujeme okolo stavebního bazaru. Po 800m odbočujeme vlevo na polní cestu. Jedeme 300m do mírného kopce a po té odbočujeme vpravo. Za dalších 400m se napojujeme vpravo na žlutou turistickou značku. Žlutá se po 200m stáčí vlevo. Jedeme asi 1km, cesta se postupně začíná měnit v lesní cestu, terén tu je nerovný, místy i kamenitý a převážně do kopce.

Po 500m přijíždíme k rozcestníku Kohoutovická baba. Pokračujeme dál po žluté asi 750m k hlavní silnici (Žebětínská), kterou přejíždíme a vstupujeme do obory Holedná. Stoupáme 900m do kopce k rozcestníku Hobrtenky a stále jedeme rovně 700m po žluté značce k odpočinkovému místu, kde opouštíme žlutou značku a zahýbáme vpravo. Dalších 900m sjíždíme k odbočce u rozhledny Holedná.

Vracíme se 40m a odbočujeme vpravo, opět do kopce 500m a dalších cca 500m z kopce k rozcestníku U Jezírka. V tomto místě se napojujeme opět na žlutou značku a sjíždíme 700m opět z kopce k rozcestníku Vrbovec - ryb., zde odbočujeme vlevo a po žluté značce přijíždíme za 600m k výjezdu z obory. Teď už jedeme po cyklostezce v zastavěné oblasti 1,3km k rozcestníku Bystrc – Letná (možnost občerstvení – Bistro4D nebo Hospoda u Klimešů). Tady odbočujeme vlevo na cyklostezku č.1. Přejíždíme Letenskou lávku a odbočujeme vpravo na cyklostezku podél Svratky.

Za 1,4km přijíždíme vpravo ke Komínské lávce, před kterou pokračujeme vlevo (Restaurace MJ Holiday). Jedeme další cca 2km ke Kamenomlýnské lávce. Přejíždíme vpravo na druhý břeh Svratky, kde odbočujeme vlevo a po 750m sjíždíme na stezku pod úrovní silnice, ta nás po 300m přivádí ke křižovatce s ulicí Pisárecká. Na přechodu přejíždíme silnici a znovu se vracíme vlevo na cyklo č.1. Po 150m míjíme Anthropos.

Za dalších 100m se mírně stáčíme vlevo a po 300m se stále držíme vlevo, podjíždíme most a po 450m přijíždíme k přístřešku u Bike arény Anthropos. Zde odbočujeme vpravo, je tu směrovka na Nový Lískovec, a pokračujeme do kopce po pěkné cestě cyklostezkou Bobrava. Za 600m se dostáváme k ul. Rybnická v Novém Lískovci. Zde zahýbáme vlevo, pokračujeme 200m a odbočujeme vpravo na ul. Raisova. Po 100m odbočujeme vpravo na ul. Zoubkova a po dalších 150m vlevo do kopce na konec ul. Zoubkova. Zde je nádherný výhled na Brno.

Dál už začíná lesopark, do kterého vstupujeme přes několik schodů (koloběžka se dá vytáhnout bokem). Držíme se vlevo, po 150m projíždíme přes Růžové návrší a pokračujeme lesní cestou z kopce okolo betonového „bazénu“ asi 350m na rozcestí, kde odbočujeme vpravo do prudkého kopce, v tomto místě je opět nutné koloběžku vytáhnout cca 150m, dále odbočujeme vpravo k rozhledně Lesopark vzdálené 100m.

Pokračujeme po zelené značce cca 100m a odbočujeme vlevo necelých 100m k asfaltové silnici (Brněnská lesnická NS), kterou přejíždíme a projíždíme PR Kamenný vrch cca 650m až na její konec u silnice Nad Pisárkami.

Tipy:

Obora Holedná - největší atrakcí zde jsou divoká prasata a krotcí volně žijící daňci, ale najdete tu také spoustu pěkných cest.

Rozhledna Holedná

Brněnská přehrada - zde si můžete zaplavat, věnovat se vodním sportům, grilovat, projet se parníkem nebo využít některou z mnoha dalších atrakcí.U turistického rozcestníku Bystrc - Letná odbočte vlevo a po necelých 2km se po cykloszezce č.1 dostanete do přístaviště.

Park a muzeum Anthropos - tady se můžete občerstvit a dofouknout kola nebo navštívit pravěkou expozici. Je tu také dětské hřiště a Bike aréna.

Lesopark Kamenný vrch - součástí parku je i obnovená funkcionalistická čtyřmetrová rozhledna.

PR Kamenný vrch - největší koniklecová louka na světě

No items found.
Odeslat zpětnou vazbu
Děkujeme, Vaší zpětné vazbě se budeme brzy věnovat.
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Trasy

Trasy ve všech regionech České republiky a nejen v ní. Největší databáze zmapovaných tras pro koloběh.

Partnerem projektu je společnost