Bóža Bílek

počet zmapovaných tras: 

235

počet zmapovaných KM: 

5125

„Něco o sobě“

Jsem zakladatelem a managerem projektu Průvodce Koloběhem.  Měl jsem celý život velmi pozitivní vztah ke sportování, cestování. Na začátku covidové pandemie v březnu 2020 jsem přemýšlel, jak pozitivně reagovat na všechna ta omezení. Tak jsem dostal nápad využít toho, že jsem si jen tak do šuplíku již dříve mapoval trasy, které jsem na koloběžce projel. Připadalo mi smysluplné podělit se o ně s ostatními příznivci koloběhu. Hlavně proto, že jsem vnímal reakce lidí, které jsem na svých výletech potkal. Vždy je koloběžka zaujala, po vyzkoušení jízdu moc chválili, neměli ale představu kde všude se dá jezdit. Tak jsem dal dohromady partu schopných kamarádů a vytvořil tým, kde má každý své místo a umí to, co je pro takový projekt potřeba. 

Na koloběžce jsem začal jezdit na jaře roku 2017 a musím potvrdit, že mě od začátku uchvátila. 

Od 15 let jsem hrál závodně softball, potom souběžně baseball, kterému jsem postupně dal přednost. Obě hry ale mají svá pozitiva a mám je rád. V zimě jsem miloval lyžování. Díky dětem jsem začal jezdit i na snowboardu, který se mi také moc zalíbil. Obojí má své, záleží na podmínkách. Také jsem celý život hodně jezdil na kole, především tedy na horském a nejraději mimo silnice. Zažil jsem toho na kole moc hezkého a nedám na něj dopustit. Chtěl jsem tímto sdělit, že mám co srovnávat, respektuji a mám rád jízdu na kole i horskou pěší turistiku. Pak jsem poznal koloběžku a ta u mě zvítězila. Mám rád tu pohodu, jednoduchost, zapojení celého těla. Na výletech tak nějak víc vnímám okolí.

Jako „hlava“ projektu mám dost práce s jeho řízením, starám se o marketingovou komunikaci, koordinaci našich trasérů, financování. Určitě se ale nemíním vzdát toho nejlepšího, a to ježdění, mapování, objevování nových tras. Pokud to jen trochu jde, jedu po lesní nebo polní cestě, mám rád přírodu. A také mi nevadí trasy s převýšením, připadají mi zajímavější a klidně si proto bez ostychu nějaké to stoupání vyšlápnu pěšky vedle koloběžky.


Moje oblíbené trasy:

Z Bad Aussee do Obertraunu (Rakousko – oblast Salzburgských jezer)

 • Krásná přírodní trasa s využitím místního vláčku, s výhledy na Dachstein i Hallstattské jezero
 • Navíc s možností navázání na další trasu z Obertraunu do Bad Goisernu.
 • Je lehká, ale trvá dlouho, protože pořád fotíte.

Hradec Králové Moravské Předměstí kolem Labe a rozhledny (Královéhradecký kraj)

 • Krátká trasa v bezprostřední blízkosti města
 • Na první pohled nenápadná, ale přesto na svých 13 km nabízí extázi. Vezměte tam partnera/partnerku, když je budete chtít přitáhnout ke koloběhu.
 • Kombinace perfektní stezky podél Labe a hlavně krásného pozvolného sjezdu lesem a kolem rybníků. Dostupná pro každého.

Konstantinovy Lázně přes jezírko nad Úterským potokem (Plzeňský kraj)

 • Pestrá a mimořádně různorodá trasa v okolí Konstantinových Lázní
 • Vhodná pro celodenní výlet i s koupáním a procházkami lesem
 • Nabízí jak úžasný táhlý sjezd přes 6 km dlouhý po okresní silničce, tak jízdu po lesních a lučních cestách s výhledy

Opava – Hradec nad Moravicí – Raduň (Moravskoslezský kraj)

 • Trasa pro ty, kteří si občas chtějí užít jízdy z kopce
 • Kombinuje pohodovou jízdu po asfaltové stezce podél řeky Moravice, a hlavně nabízí úžasný táhlý a mírný sjezd lesem v délce přes 6 km
 • Ten je odměnou za poměrně náročné předcházející stoupání k rozhledně Šance

Trasy

Příspěvky